smart home sale
می خواهم ساختمان خود را هوشمند کنم. چه باید بکنم؟
07/10/2013
پروتکل KNX چیست
پروتکل KNX چیست؟
12/10/2013
نمایش همه

پروتکل های هوشمندسازی ساختمان

پروتکل های هوشمندسازی ساختمان

پروتکل های هوشمندسازی ساختمان

اگر پروژه هوشمندسازی ساختمان را به چند بخش عمده تقسیم کنیم، یکی از بخش‌های مهم و حیاتی در طراحی خانه هوشمند انتخاب پروتکل و استاندارد ارتباطی مناسب برای انتقال اطلاعات می‌باشد. انتخاب پروتکل های هوشمندسازی ساختمان  اولین قدم از یک پروژه است که به ما کمک می‌کند تا از بین انبوه برندها و قطعات هوشمندسازی ساختمان بهترین تصمیم را بگیریم. در این مقاله قصد داریم در مورد استانداردهای هوشمندسازی ساختمان و کاربرد هرکدام از آنها صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا اولین قدم در طراحی خانه هوشمند را به درستی بیاموزیم.

 

انواع پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند

همانطور که قبلا گفته شد در یک خانه هوشمند تمامی تجهیزات و تاسیسات بصورت یکپارچه عمل می کنند. شبکه ارتباطی که بین این تجهیزات ارتباط برقرار می کند با استاداردهای ارتباطی مختلف که پروتکل نامیده می شود داده ها را بین اجزاء مختلف ساختمان جابه جا می نماید. برای هوشمندسازی ساختمان و پیاده سازی سیستم های خانه هوشمند پروتکل های ارتباطی گوناگونی وجود دارد، که قدیمی ترین آن ها X10 و یکی از رایج ترین پروتکل ها KNX می باشد. سازندگان مختلف بسته به نوع طراحی، محصولات هوشمند خود را بر پایه ی یکی از این استانداردها ارائه می کنند.
اجازه بدهید تا یک مثال عملی برایتان بزنم: در حالت سنتی چراغ های اتاق خواب از طریق یک سیم فاز و نول به کلید اتاق متصل شده و این کلید داخل اتاق قرار دارد، پس مسلما نمی توان هیچگونه کنترلی روی این کلید از سایر فضاهای منزل داشت. در یک ساختمان هوشمند این کلید می بایست از راه دور نیز قابلیت کنترل داشته باشد پس مجبوریم تا به نحوی بین این چراغ و سایر فضاها ارتباط برقرار نمائیم. این شبکه ارتباطی به طرق مختلفی و با پروتکل های هوشمند متفاوتی بسته به نوع طراحی خانه هوشمند شما قابل پیاده سازی می باشد، که گاها ممکن است این اطلاعات از طریق سیم برق منتقل شود مثل پروتکل های (
PLCBus و X10) و گاهی نیاز به کابل کشی مجزاست مثل پروتکل KNX و گاهی در پروتکل هایی همچون Z-wave این ارتباط بصورت وایرلس برقرار می شود.خب تا اینجا متوجه شدید که کلیه ی پروتکل های هوشمندسازی ساختمان را می توان به ۳ دسته اصلی تقسیم بندی کرد.

پروتکل های رایج هوشمندسازی ساختمان عبارتند از:

پروتکل استفاده از خط تغذیه برای انتفال داده فرکانس رادیویی نیاز به سیم نول
 
C-Bus خیر بله
KNX بله بله
X10 بله بله
Zigbee خیر بله
Z-wave خیر بله
ANT Farm خیر بله
UPB بله خیر
Insteon بله بله

 

منابع: https://www.electropages.com/